Убиен братот на авганистанскиот претседател Хамид Карзаи

12 јули, 20110
Karzai
Според податоци и изјави на членови на семејството, Али Ахмад Карзаи е убие во сопствената куќа во Кандахар.
“Потврдувам дека Али Ахмад е убиен во сопствениот дом“, рекол Залмај Ајоуби, портпарол на гувернерот на провинцијата Кандахар.
Али Ахмад Карзаи бил помлад полубрат на авганистанскиот претседател и контроверзен политичар, бидејќи неговите критичари го повикале и обвиниле за корупција.
Веќе неколку години се правени неуспешни обиди за атентат врз Карзаи, а последниот од низата се случил 2009 година.
Би-Би-Си пренесува дека во својот говор Карзаи кажал дека го убил својот личен телохранител.
Извор: Нетпресс

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit