Украински научници откриле микроорганизам, кој се бори со клетките на ракот

14 април, 20110
micro
Научниците од Институтот за мобилна биологија во украинскиот град Лвов откриле микроорганизам кој ги разградува човечките канцерогени клетки.
“Го истражувавме микроорганизмот наречен Аргенина долго време и стигнавме до заклучок дека тој може да се бори против клетките на ракот “, соопштил Андриј Сибир, директор на Институтот.
Сибир додаде дека во моментов научниците работат на методологијата за спроведување на микроорганизмот во заболените клетки. Новата технологија се чува во тајност иако украинските експерти ветуваат дека ќе ја претстават по приемот на практични резултати.

Според податоците на Светската здравствена организација (СЗО) ракот е причина за 13 отсто од смртните случаи во светот. Повеќе од половина милион луѓе, или околу два отсто од населението, страдаат од различни видови на рак во Украина.

Извор: Нетпрес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi -

https://finandearth.com/