UMID mbook – Најмалиот лаптоп во светот

9 ноември, 20110
m106

Овој лаптоп е произведуван од корејската компанија UMID. Лаптопот со име mbook има димензии од 158 х 94,1 х 18,6 милиметри, а тежи 315 грама, што го прави најмалиот и најлесниот лап топ во светот.

Без разлика на големината, овој лаптоп има солидни карактеристики. Големината на екранот е 4,8 инчи, има USB 2.0 приклучок и батеријата може да издржи до 6 часа.

UMID mbook има вебкамера и звучници и иако е најмалиот лаптоп во светот, тој подржува HSDPA поврзаност, Bluetooth 2.0, WiBro, и безжични Интернет мрежи како WiMax. Овој лаптоп има Intel Atom микропроцесор од 1,3 гигахерци, 1 гигабајт рам меморија, и простор од 8 или 16 гигабајти.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş