Уморни без причина?

23 февруари, 20110
hrana bogata so zelezo

Ако сте забележале дека многу брзо се заморувате при најмал физички напор, и срцето забрзано ви чука можеби треба да си ја проверите крвта. Обично тоа се симптоми кои се јавуваат при анемијата.

Надоместокот на железо е долг процес која бара трпение и придржување до советите за исхраната. Природни извори на овој минерал се: рибата, месото, внатрешните органи, јајца, грав, спанаќот, копривата, брокулата, и останатиот лиснат зелен зеленчук, какаото, свежото овошје итн. Важно е да се напомене дека во месото и рибата има пет пати подобро железо отколку во зеленчукот и овошјето. Затоа се препорачува да се земаат барем два пати неделно.

При тоа немојте да го заборавите витаминот Ц, кој е неопходен да се внесува за правилна апсорпција на железото и лечење на анемијата.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi