Умре најстарата жена на светот

22 јуни, 20110
najstarazena

Бразилката Марија Фомеш Валентин, која според Гинисовата книга на рекорди била најстарата личност во светот, починала вчера на 115 години во старечкиот дом во Карангола, југоисточен Бразил.

Како што пренесува АР, старата бразилка титулата најстара личност на светот ја понесе во мај оваа година кога е утврдено дека е 48 дена постара од дотогашната рекордерка американката Бес Купер.

Марија Гомеш Валентим е родена на 9 јули 1896 година, во Карангола каде го поминала целиот свој живот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma