Уште еден земјотрес со јачина од 3,4 степени почувствуван во земјавата

15 мај, 20110
earth_quake

Апаратите на Сеизмолошката опсерваторија при Природно математичкиот факултет во Скопје, со својата телеметриска мрежа на сеизмолошки станици во Охрид, Битола, Валандово и Крива Паланка, денес, во еден часот и 32 минути, регистрирале земјотрес од тетовското  епицентрално подрачје, со јачина од 3,4 степени според Рихтеровата скала.

Земјотресот е почувствуван во епицентралното подрачје со интензитет од три до четири степени според Европската макросеизмичка скала – 1998, а во други места од западниот дел на Републиката бил почувствуван со послаб интензитет.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma