Витаминот А за турбо активација на клетките

29 април, 20110
vitamin a

Витаминот А како состојка во кремите за нега на кожата, е фокусиран на површинскиот слој на кожата. Задачата на овој витамин е го забрзаат темпото на регенерација на мрзеливите клетки. А познато е дека колку побрзо се регенерираат клетките, вашиот тен ќе биде поубав.

Доколку сте над 40-та, а сакате да се разбудите со убав тен, доволно е пред да си легнете 15 минути на лицето да ставите маска на база на ретинол.

Освен овој ефект, витаминот А го забавува процесот на стареење на кожата.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma