Внесете “секси” витамини

1 август, 20110
seks

Сексуалниот живот може да се подобри со одередени витамини.

Можеби веќе сте слушнале дека за подобар секс и либидо може да помогнат различни билки како Златен корен (Rhodiola Rosea)- билка која природно расте во северна Азија, Гинсег, како и природниот афродизијак Horny Goat Weed. Но животот може да си го разубавиме и со обични витамини.

Витаминот А има најважна функција во нормаланата репродукција. Недостатокот од истиот предизвикува губење на сила на организмот и слабеење кое се одразува кај мажите на тестисите  и кај жените на јајниците, може да доведе до стерилизација. Недостатокот од овој витемин исто така влијае на половите хормони, недостатокот води до сушење на и лупење кожата.

Затоа за мека и нежна кожа и добар репродуктивен систем јадете риба, јајца, зелено лисен зеленчук и жоло овошје.

Витаминот Б-1 има задача да помогне кај продукцијата на енергија и метаболизмот на јаглерхидратите, протеините и мастите, затоа недостатокот од овој витамин може да предизвика налалување на нивотот на енергија во организмот, а посебно негативно влијае на либидото. Општата слика на недостаток од овој витамин се манифестира како замор и раздразливост, забрзано отчукување на сецето и запек. Б-1 витаминот побарајте го во лешници, грав, ананас, печеница, црвен ориз и житарици.

Витаминот –3 исто така е поврзан со сексот. Доколку недостасува, настануваат лишаи по кожата и проблеми со цревата. Колкичината на битаминот Б-3 влије на половиот живот на начин што ја поттикнува циркулацијата во крвните садови и ги стимулира мозочните процеси.  Се наога во намасно пилешко месо, риба, свежи брокули и јогурт.

Витаминот Ц влијае на квалитетот  на сексот на начин што влијае на апсорпцијата на железото од храната, учествува во формирање на црвените крвни зрнца (еритроцити), неопходен е во матаболичките процеси и е важен составен елемент на надбубрежната жлезда- злезда која произведува огромна колкичина на полови хормони и во најголема мерка влијае на половиот живот. Познато е дека витаминот Ц исто така го јакне имунитетот. Затоа на листата од прехрамбени продукти внесете јагоди, портокали и секое овошје на кисела база.

И Витамините Д и Е се добро дојдени во ораганизмот за подобар секс, па почнете со нова листа на прехрамбени продукти и остатокот од летото бидете спремни за акција.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi