Во два бомбашки напади во Пакистан 69 мртви

13 мај, 20110
photo_verybig_110144

Во два бомбашки напади на академијата за паравоени сили на северозападот на Пакистан загинале 69 лица, а неколкумина се повредени, јавува “Блиц“, пренесува Нетпрес.
Нападот се случил во центарот за обука во Шабкадавар во областа Чаршада, на границата со Авганистан, околу 35 километри од Пешавар.
Еден од нападите го извел бомбаш самоубиец на мотор, додека другата бомба била однапред подметната.
Пакистанските талибани ја преземале одговорноста за нападот за да се одмаздат за смртта на Осама бин Ладен.
Нападот се случил кога кадетите од Граничната станица влегувале во автобусите на краток одмор откако ја завршиле обуката. Поголемиот број на жртви се регрути, но загинале и неколку цивили.

Извор: Нетпрес

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi