Во САД половина милион тинејџери патат од пореметување во исхраната

16 март, 20110
tinejdzerite vo sad

Податоците кои се објавени во медиумите во САД покажуваат дека половина милион тинјџери имаат пореметување во исхараната.

Стручњаците предупредуваат како многу мал број од погодените тинејџери побарале помош. Тинејџерите од 13 до 18 години најчесто патат од булемија или анорексија. Повеќе од половината од нив се соочени со депресија, анксиозност или некој друг вид на ментално пореметување. Кај овој вид на испитаници е многу голем ризикот од самоубиство.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi