Во Задар пронајден саркофаг од девети век

31 мај, 20110
sarkofag-310511vladimirivanovcropix

Археолозите на плоштадот Петар Зораниќ во Задар пронашле саркофаг со натпис од 9 век во кој се откриени коските од задарскиот свештеник Гргур, роднина на светиот Донат. Во гробницата која е откриена во текот на работењето на плоштадот, пронајдени се коски уште на три лица, за кои археолозите ќе објават повеќе информации по ДНК анализите, објави хрватскиот Index.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort - Korsan taksi -

https://finandearth.com/