Вода, извор на убавина!

28 август, 20110
voda

Во светот на козметиката, водата долго време е број еден, сите производи за нега на кожата, освен оние главни функции за спречување на брчки, црвенила, пеги, и сл.имаат хидратантно дејство кои ја потикнуваат природната способност на кожата да ја задржува водата.

Нашата кожа непрекинато е изложена на сушење, во зима влагата и ја одзема топлината и студот, за време на лето топлото, сувиот зрак и климатизираната просторија. Daniel Maes, водител на компанијата за истражување  Estée Lauder, објаснува дека нашата кожа поминува низ драстични промени на влажноста на амбиентот во текот на целиот ден.

За сонце и да не збориме, ултравиолетовите зраци ги јадат резервите на кожата, а го уништуваат колагенот и го сушат еластинот. Исто важи и за вештачкото УВ-зраќење во солариум. Ниска хидратантност пак предизвикува непосакани промени на кожата, го забрзува процесот на појавување на брчки, придонесува за појава на темни дамки и го ослабува заштитниот слој на кожата, која задача е да се спречи пребрзо испарување на водата од површината на кожата.После сето ова, се препорачува да се испие чаша вода седум пати во текот на денот.

Водата ни помага и во губење на телесната тежина, и тоа не само за со нејзе да испиеме некоја чудесна таблета за слабеење. Обично, водата е најприродното и најсигурното средство за контролирање на апетитот и нормализирање на метаболизмот на телото. Како е тоа можно ? Кога на телото му недостига вода, бубрезите не можат да работат со полна сила, па половина од неговата работа ја зима јетрата, објаснува Cherly Ashby, автор на книгата ‘How Eight Glasses A Day Keep Fat Away’.Водата содржи дури до 70% од нашето тело.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma