Wisconsin Special

4 ноември, 20110
0

Wisconsin Special бил возен од Сиг Хаугдал со повеќе од 290 км на час, на трката во еден правец на Daytona Beach. Ова било огромно остварување со тоа што автомобилот постигнал брзина побрза за 28 км/ч од предходниот рекорд на брзина на патеката.

Хаугдал го изградил автомобилот за да докаже пред USAC дека тој е голем тркач со автомобили и дека може да победи секого. Срцето на Wisconsin Special е всушност огромен авионски мотор од 836 кубни инчи поврзан директно на задната оска. Ширината на автомобилот изнесува 20 инчи, колку што всушност изнесува ширината на моторот.

За да се одржи автомобилот аеродинамичен и стабилен, сите изложени делови се покриени и измазнети и заоблени, додека моторот е монтиран во предниот дел на возилото.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi - betasus giriş