За Америка само Windows Nokiа

10 август, 20110
nokiausa

Главниот човек на американската подружница на Нокиа, Крис Вебер, изјавил дека Нокиа планира да престане со продавање на нивните уреди со Symbian, како и обичните телефонски уреди во Америка.

Тој изјавил дека компанијата сите свои надежи ги гледа во Windows телефоните, и дека сите други уреди ќе престанат да се продаваат во Америка, а овој пазар веројатно нема да ја има можноста да го купи и неодамна претставениот N9, паметен телефон на Meego платформа.

„Кога ќе ги лансираме Windows телефоните и суштински ќе излеземе од работата со Symbian“, изјавил Вебер. Тој додал дека Америка е клучен пазар за новата Нокиа, пред се бидејќи таа е клучен пазар за Мајкрософт.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit