Запознајте го најпаметниот мајмун на светот

14 јули, 20110
young-chimp_763_600x450

Јапонските зоолози дошле до сензационално откритие:  во џунглата во Гвинеја, далеку од човечките наслеби сретнале со клан на мајмуни, чии припадници поседуваат неверојатна интелигенција и вештини какви досега не се забележани кај ниедни животни. Овие мајмуни на пример, правеле различно оружје за различни намени.

Во книгата “Шимпанзата од Босуа Нимба“ се објавени првите фотографии од оваа група примати, а ги фотографирал Ануп Шах во текот на експедицијата на јапонскиот истражувач од Кјото, Testuro Matsuzave.

Овие шимпанза знаат да ловат риби, чистат, јадат со направен прибор, готват….ги надмудруваат луѓето и ги маваат со камења или други помагала кои сами ги направиле. Од листовите на пламите прават перници за седење.

На местата каде овие членови на кланот на шимпанзата поминуваат повеќе време била забележана голема листа на иновации кои ги направиле токму мајмуните.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit