Зошто е цинкот најважен минерал?

15 април, 20110
cink

Цинкот е еден од најважните минерали кој е задолжен за правилно функционирање на организмот. Докажано е дека цинкот помага во спречувањето на голем број вируси и бактерии да делуваат и ја штитат слузницата на носот, устата, грлото и белите дробови.

Дневната потреба за овој минерал е околу 15 милиграма, а сосема доволна количина може да најдеме во пилешкото месо, грашокот, оревите и другите јаткасти плодови.

За недостаток на овој минерал предизвикуваат нездравите животни навики, како и земањето на антибиотици и други лекарства подолго време.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi