Зошто мажите изневеруваат во лето

4 август, 20110
mazi

За време на потоплите месеци, многу е поверојатно мажите да бидат неверни.

Летото е сезона на измами – време од годината кога луѓето многу поверојатно ќе ги измамат своите партнери. Иако и жените изневеруваат, мажите се повеќе склони да изневеруваат во лето. Се разбира, не велиме дека вашето момче со сигурност ќе ве измами. Но добро е да прочитате за да знаете зошто обично тоа се случува.

Се сеќавате кога сте биле дете и летото значело дека нема училиште, слобода и забава? Па, тој став го имаме и во зрелите години, оставајќи не со чувство дека за време на овие месеци не важат вообичаените правила. “Некои мажи сметаат дека ова значи дека е во ред да изневериш за време на летниот период“ – објаснува Д-р Даниел Кругер, еволутивен психолог на Универзитетот во Мичиген. “Тие мислат дека тоа се само летни бубачки и дека нормалното однесување на паровите е на пауза“.

Истото мислење ги тера луѓето да го поврзуваат летото со авантура. “Сега е време кога сте повеќе склони да пробате нешто ново, и како и при секоја новина, и во оваа ситуација се зголемува производството на допамин во телото, кој предизвикува ослободување на тестостеронот – две хемикалии поврзани со енергијата, занес и секс“ – објаснува Хелен Фишер, автор на “Зошто сакаме“.

Во превод: Мажот е во потрага по сексуално привлечни ситуации и можно е да се впушти во нив, доколку се предаде на искушението.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit