Аман бе и ова ли крадат! Минисер обвинет дека крадел велосипеди од деца!!! :)))

6 февруари, 20120
jrio4q

Поранешниот министер за рударство од Замбија Максвел Мвале, бил уапсен под обвинение дека ја злопупотребил должноста и кражба на 20 велисипеди од малолетници, соопштила единицата за борба против корупција која ја формирал новиот претседател Мајкл Сат.

„Сакам да го потврдам апсењето на Максвел Мвале, за кражба на 20 велосипеди кои припаѓале на малолетни лица. Тој е обвинет за кражба, а на суд ќе се појави наредната недела“, изјавил претставник на едницата.

Инаку тој бил министер во предходната влада која загуби на изборите од Сат. Новиот претседател на Замбија покрена голема кампања со цел да се проверуваат банкарските сметки  на членовите од предходниот владеачки тим.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma