AquaDom – Најголемиот цилиндричен аквариум во светот

23 март, 20120
1

AquaDom е најголемиот цилиндричен аквариум во светот. Оваа неверојатна градба се наоѓа во хотелот Radison Blue во Берлин, Германија и претставува едно од најспектакуларните архитектонски дела некогаш направени. Висок е 25 метри и е исполнет со 900.000 литри морска вода. Овој аквариум е дом на 1.500 риби, од преку 50 различни видови. Секој ден гнуњарчи ги хранат рибите и го чистат аквариумот. Фасцинантно!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi -

https://finandearth.com/