Архитектонското чудо – Доха

17 февруари, 20120
5385312343_6f6e6a39c8_b

Доха е главниот град на Катар. Тој е лоциран на Персискиот залив, и според последниот попис од 2008 има 998,651 жители. Доха е најголемиот град во Катар, околу 80% од вкупното население припаѓа на Доха и предградијата. Исто така овој град е економскиот центар на оваа држава.

Градбите и архитектурата на Доха се навистина неверојатни. Овој град се смета за наследник на Дубаи, и навистина според градбите, хотелите, а и инвестициите и новите градежни проекти не е далеку од него. Според BBC, Доха е поскап град од Дубаи кога се во прашање цените на недвижните имоти. Доха исто така ќе биде домаќин на Светското првенство во фудбал кое ќе се одржи во 2022. Погледнете дел од фасцинантните градби на ова архитектонско чудо.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma