Аромата на кафе помага против стрес

3 април, 20120
z

Дури само аромата на кафе помага на мозокот да се справи со последиците од стресот, предизвикан од секојдневните проблеми со кои се соочуваме. Ова го покажале резултатите од истражувањето објавени во новиот број на Journal of Agricultural and Food Chemistry.

Експертите од Кореја, Германија и Јапонија се убедени дека дури еднократно вдишување на аромата на препечени зрна кафе води до промена на работата на редица гени и произвотство на белковини во мозокот, кои помагаат да се намалат последиците од стресот.

Аромата на кафе делува антиоксидантно, како и самиот пијалок. Има многу истражувања за ефектот на различните компоненти од пијалокот, но за прв пат се докажа, дека против стресот делува и неговата арома, тврдат тие.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi -

https://finandearth.com/