Бананачинки

29 март, 20120
bananacinki

Потребни состојки:

1 јајце

1 ванилин шеќер

½ шоља млеко

½ шоља гриз

½ шоља брашно

½ лажица прашок за пециво

1 банана

Припрема:

Одвојте ги белките од жолчките, изматете ги белките во снег. Изматете ги жолчките со млекото и ванилиниот шеќер, во смесата додадете го брашното, гризот, прашокот за пециво и бананата и кратко изматете, па додадете го шлагот од белки и повторно изматете.

Загрејте ја тавата, па ставајте по една кутлача од смесата и обликувајте круг. Кога ќе се испече пачалинката, свртете ја на другата страна.

Од оваа смеса ќе добиете 10-12 палачинки. Послужете ги со јаворов сируп или некој мармалад и кругови сецкана банана. Добар апетит!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi -

https://finandearth.com/