Банани и чоколада против депресија

1 јануари, 20120
2

Бананите, чоколадата како и оревите се вистинска алтернатива на антидепресивите, тврдат специјалисти од белгискиот Универзитет за заштита на здравјето. Некои храни содржат голема концентрација хормони, кои ја зголемуваат проодноста на нервните импулси. Ако човек ги предпочита и тие често присуствуваат во неговата диета тој станува поотпорен на депресија. Според нив неверојатно добра алтернатива на антидепресивите се чоколадата, бананите и оревите. Низа истражувања ја потврдуваат директната врска меѓу исхраната и психичките растројства. Има разработено дури и специални диети кои се употребуваат како психичка терапија.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber