Новогодишните ритуали низ светот

1 јануари, 20120
dmngr

Нова година традиционално е време кога се собираме со семејството, пријателите, прославуваме одиме на забави…

Секоја земја си има своја специфичност и по дочекот на новата година, но суштината е иста. Затоа прошетајте низ глобусот и погледнете кои традиции постојат.

Данците за новогодишната ноќ влегуваат во со многу искршени чинии пред куќниот праг.

Во Јапонија пак цел декември се организираат забави под името Боненкаи, со цел луѓето да ги остават лошите работи зад себе и да се подготват за нов почеток. Ѕвоната на будистичките храмови ѕвонат 108 пати за да ги избрка 108-те човечки слабости, а потоа сите се смеат и ги бркаат злите духови.

Кубанската традиција пак налага на полноќ да се изедат 12 грејпфрута кои го симболизираат месецот, а почитувањето на овој обичај треба да донесе среќа.

Австралијанците за нова година како десерт покрај свечениот ручек, подготвуваат сладолед од ментол во облик на детелина со четри листа, се разбира за среќа во новата година.

Кога ќе дојде полнок шпанците пак треба да изедат 12 зрна грозје, едно по едно за секој месец од годината,

Норвежаните се частат со сутлијаш во кој има скриено едно зрно бадем, а оној на кого ќе му се падне ќе има највеќе среќа во годината.

Во Бразил за новогодишната ноќ се носи бела облека.

Италијаните со врева ги бркаат лошите духови од куќата. Истотака во одредени делови од земјата се фрлаат разни непотребни работи од мебел до гардероба.

 

Како што можете да видите ритуалите се разликуваат во секоја земја, но поентата е секогаш иста – Среќна нова година!  

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber