Бото –делфин во реката Амазон

2 февруари, 20120
Pink-Amazonian-River-Dolphin-9

Делфинот кој може да се најде во реката Амазон, е наречен Бото, или евентуално Бото Роса, Боуту или Неј. Тој може да се најде во речните системи на Ориноко, Амазон и Арагуаиа во Бразил, Боливија, Перу, Еквадор, Колумбија и Венецуела. Бото е најголемиот речен делфин. Погледнете ги фотографиите од ова убаво суштество.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber