Чудо на природата! Фасцинантна небесна порта во Кина! :)

9 февруари, 20120
rd3q4

Пештерата Tijanmen во Кина е природна пештера која настанала од ерозивни дејства на водата и се наоѓа на највисока надморска висина од сите пештери од таков тип на светот.

263 години стара, над илјада метри висока карпа пукнала создавајќи отвор кој неверојатно потсетува на порта кон небото.

Денеска ова место е едно од светските чуда на природата. Висината на отворот е 131,5 метри, а ширината 57 метри, а самата пештера е длабока 60 метри.

Кога ја гледате навистина добивате чувство дека тоа е „небеска порта“.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber