Црешите чистат од токсини и ја регулираат тежината

6 април, 20120
i

Црешите вклучени во исхраната учествуваат во намалувањето на телесната тежина, а го чистат истовремено организмот од натрупаните токсини во зима.  Вкусните цреши веќе докажано имаат многу важна улога во прочистувањето на дигестивниот систем, црниот дроб и бубрезите. Затоа и се многу полезни за луѓе кои имаат проблеми со овие органи. Освен тоа тие се полезни и за имуниот систем бидејќи содржат каротин, пепсин, антиоксиданси, витамините Ц, Б1, Б2, П2 и др. Имаат вазодилататорен ефект врз крвните садови, богати се со железо, а тоа ги прави особено полезни за луѓето со анемија и недостаток на железо во крвта.

Освен тоа, ако почесто ги вклучувате во вашето мени, црешите можат да го забрзаат метаболизмот и да помогнат во процесот на разградување на мастите, а со тоа и до намалување на телесната тежина.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi