Да простиш е полезно и за здравјето

29 април, 20120
z

Ако може да се верува на последната американска студија, зборчето „ти простувам“ има големо влијание и го подобрува здравјето на човекот. Навредувајќи се, ние се труеме самите себе. Независно како не навредиле, мозокот го памети непријатниот момент и при секое сеќавање за тоа се создаваат повеќе хормони на стресот, а како последица од тоа вознемиреност, нервоза, тага и страв, тврдат експертите.

87% од учесниците во експериментот кој бил спроведен во центарот по психологија кон универзитетот Станфорд изјавиле дека откако простиле за нанесената навреда, после тоа имале многу помалку симптоми на стрес – главоболка, несоница или болки во грбот, а 70% од нив почуствувале духовно олеснување и внатрешен мир и задоволство. Тоа го потврдува недвосмислено фактот дека човечките мисли се поврзани директно со човечкото физичко здравје или болест.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber