DC Design Avanti

11 февруари, 20120
DC

Новиот Avanti изгледа како да го преземал својот дизајн инспирација од возилата како Ferrari 458 Italia или најновата низа на Lotus концептите со својот аеродинамичен изглед и агресивни агли, но неговата ефикасност е далеку од царството на овие популарни супер-автомобили. Првично, ќе биде придвижуван од 4-цилиндричен турбо мотор на Ford кој испорачува вкупно 265 коњски сили, спарен со 6-брзински менувач со двојна спојка. Ќе постои и варијанта на V6 Honda мотор, доставувајќи посоодветна бројка до 500 коњски сили, но сепак и тоа не доволно за да се загарантира титулата супер-автомобил. Дури и неговата тежина е премногу далеку, особено имајќи предвид дека неговото тело е направен од алуминиум и неговите панели од фиберглас. Тоа тежи 1560 килограми, што е доволно за спринт на Аванти од 0-100 км/ч во време помалку од 7 секунди.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma