Две банани дневно го контролираат крвниот притисок

28 јануари, 20120
ba

Ако јадете по две банани на ден вие ќе го контролирате крвниот притисок и ќе го одржувате во нормала. Во ова се убедени американските специјалисти. Вкусниот плод го регулира крвниот притисок и штити од појава на атеросклероза. Ваквото својство на бананите се должи на високата концентрација на калиум – микроелемент неопходен за правилна функција на на нервниот систем, работата на срцето, артерискиот притисок. Една банана содржи средно 500мг калиум. Науката вели дека 1600 мг калиум дневно е доволно за да се намали опасноста од инсулт со 25%, а од инфаркт со 30%.

Во истражувањето кое продолжило 20 години учествувале 10000 доброволци на различна возраст. Сите тие страдале од висок крвен притисок. Резултатите покажале дека приемот на 5 банани дневно го има истиот ефект како прием на некои лекарства за притисок.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma