Две банани дневно како превенција од мозочен удар

4 мај, 20120
i

Консумацијата на две банани дневно претставува превенција од евентуален мозочен удар. Ова го потврдува последната британско-италијанска студија.

Ризикот од мозочен удар намалува исто и со консумација на спанаќ, ореви, млеко и риба.

Меѓу другото и претходните студии до сега покажале дека консумацијата на банини помага при регулирање на крвниот притисок, но со последното истражување тоа е и докажано.

Експертите тврдат дека неопходната дневна порција од 1000 мг калиум е сосема доволна за намалување на ризикот од мозочен удар.

Една банана содржи приближно 500 мг калиум кој помага за регулирање на крвниот притисок и го контролира балансот на течностите во организмот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber