Еден од најпознатите американски споменици! Претседателите на САД на планината Рашмор!

1 февруари, 20120
y780

Планината Рашмор во САД е прогласена за национален споменик во 1925 година. Најинтересен факт е тоа дека е прогласен за национален споменик уште пред да почнат изградбите на лицата во 1927 година.

Лоцирана во југозападна Дакота во Блек Хилс. Лицата на американските претседатели се врежани во овие карпи. Џорџ Вашингтон, Томас Џеферсонн, Абрахам Линколн и Теодор Рузвелт. Трошоците за проектот изнесувале околку милиони долари, што претставува мала сума за културната вредност на овој споменик. Американскиот  историчар Ден Робинсон ја има дадено идејата за п остоењето на овој споменик, а проектот бил н аправен со помош на скулпторот Гутзон Борглум, кој починал во 1941 година, пред проектот да биде целосно завршен, но неговиот син ја продолжил работата.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber