Една од најконтроверзните пејачки на денешницата, Лејди Гага денес полни 26 години!

28 март, 20120
Lady Gaga Arrives Into Sydney On A Private Jet (USA ONLY)

Стефани Џоан Ангелина Германота, кое е вистинското име на пејачката, на 4 години научила да свири на клавир, на 13 ја напишала својата прва песна, а на 17 е примена во училиште за уметност во Њујорк. Својот деби албум The Fame, го објавила во 2008 година, првите два сингла од албумот биле Just Dance и Poker Face, кои постигнале голем успех. Во 2009 година го објавува својот втор студиски албум The Fame Monster, а во 2011 година третиот Born This Way.

Пејачката својата армија на фанови ја гради од ден на ден преку социјалните мрежи: таа е првата личност која успеала на Твитер да има 20 милиони посетители.

Среќен роденден Лејди Гага!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi