Едноставни но толку важни совети за среќа

18 јануари, 20120
1

Вие сами ја раководите својата судбина и вашата среќа зависи најмногу од самите вас. Од вас зависи дали ќе бидете среќни или не. Направете само неколку мали промени во животот и ќе ја почуствувате среќата.

Активниот начин на живот влијае добро на луѓето. Треба да имате и домашен миленик ако сакате да сте среќни. Дали ќе биде тоа куче, маче, риба или папагал, не е важно. Важно е да се грижите за некого и да знаете дека за него вие сте најважното суштество на целиот свет. Посветената грижа ќе ве направи посреќни и ќе ве исполни со добро расположение.

Не заборавајте да сте благодарни за се убаво што ви се случува. Бидете благодарни на оние луѓе кои прават нешто добро за вас. Помагајте на луѓето, тоа ќе ве направи посреќни. Освен тоа алтруистите имаат повеќе пријатели од егоистите, тие едноставно привлекуваат позитивна енергија кон себе.

Редовно потсетувајте се на убавите моменти од минатото. За лошото мислете само низ призмата на оптимизмот – секоја непријатна ситуација е само уште една лекција, која сте ја научиле.

Ако сакате некого, не заборавајте да му го покажете тоа. Излегувајте почесто заедно, иако сте оптоварени со работа, не дозволувајте љубовта да загине и среќата ќе биде со вас.

И она што е најважно – ако сте го направиле сето ова, а сепак не се чувствувате среќни, не мислете за тоа. Докажано е, дека луѓето, кои многу настојуваат да се среќни, не можат зошто имаат премногу високи критериуми за сопствената среќа.

Да си среќен не значи да живееш во перфектни услови, а да ги надживееш непријатностите со кои се судруваш.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber