Фасада од цвеќе на зградата на Европската агенција за животна средина

24 март, 20120
uiy

Зградата на Европската агенција за животна средина во Копенхаген има необична фасада направена од цвеќе.

Фасадата во облик на Европа ја дизајнирала архитектката Јохана Росбах. Фасадата е направена од различна боја на цвеќина.

Северна Европа, каде нема билки во изобилие направена е од сиви лисја, додека јужна Европа од весели и светли бои. Светната фасада е поставена на челична конструкција.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi -

https://finandearth.com/