Ф’стaците спречуваат дијабетис

29 јануари, 20120
fu89340

На конференцијата ExperimentalBiology во Њу Орлеанс претставени се нови сознанија за придобивките при јадење ф’стци. Оставете го чипсот, нека нова занимација на времето поминато пред ТВ ви биде грицкање ф’стци. Зошто? Читајте понатаму.

До сега беше познат фактот дека ф’стците позитивно влијаат врз кардиоваскуларниот систем поради намалување на холестеролот, зголемување на еластичноста на артериите, исто така и смалување на ризикот од срцеви заболувања. Според новите истражувања, ф’стците им се препорачуваат на сите, а највеќе на дијабетичарите поради нивата способност за одлично контролирање на шекерот во крвта и создавање на чувство на ситост после јадење.

Д-р Cyril WC Kendlall: “ Конбинирањето на ф’стци со оброк го смалува шекерот во крвта после јадење, што резултира со намалување на ризикот од развивање на дијабетис тип 2 и коронарна срцева болест”

Еве здрав оброк, а не морате ниту да готвите, а исто така е и идеален за мажи 🙂

ВАЖНО!

Јадете ги ф’стците без сол бидејќи премногу сол може да ви го зголеми крвниот притисок!­­­­

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber