И мајмуните пијат вино!!!

25 април, 20120
India Kashmir Cold

Со вино против грип…

Во една зоолошка градина, во Казахстан, управителите им даваат на мајмуните, црно вино, за да се згреат.

“Им даваме на мајмуните вино”, бидејки тоа штити од респираторни инфекции. Виното ги штити од грип, вели Светлана Пилјук од зоолошкиот центар Караганди , на истокот на Казахстан.

Според неа,  приматите се како луѓето. Тие уживаат во алкохолот. Некои претеруваат и по неколку пати, доаѓаат по дозата.  Пилјук, рекла деека , на трудните мајмуни и на децата не и им е дозволено да пијат алкохол. Зоолошката градина, на мајмуните им го дава виното со парчиња овошје, мед, лимон, шеќер и топла вода…

Во Караганди, се измерени 33с под нулата, но температурите во кафезите е 27с. Виното на Казахстан, не е распространето и претставува мал луксуз.

Националниот пиалок  во оваа земја е кумусот – ферментираното коњско млеко.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber