Инспиративен говор и тажна животна приказна

13 февруари, 20120
976335

Ова е д-р Ренди Пауш. Тој беше американски професор за компјутерска наука и човечко-компјутерска интеракција на Универзитетот Карнеџи Мелон во Питсбург, Пенсилванија.

Ренди заболе од рак на панкреасот во 2006 и му беше дадена дијагноза „од 3 до 6 месеци живот”. Toј по долга борба против оваа болест, почина на 25 јули, 2008. Стана познат по неговото видео „Последното предавање,” објавено на Youtube, во кое тој одржа инспиративен говор за неговите студенти.

Ова видео стана хит, па така тој беше поканет во Шоуто на Опра Винфри да си ја раскаже својата животна приказна и борбата против ракот. Исто така тој сакаше да ја инспирира американската младина во остварувањето на своите соништа. Погледнете го овој говор во таа емисија кој нема да ве остави рамнодушен!


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber