Ја губите косата?! Погледнете зошто!

23 март, 20120
mind

Откритието на американските научници го отвара патот до запирање на ќелавоста, дури и патот до процесот на губење на косата.

Поголемиот дел од мажите почнуваат да окелавуваат во средината од животниот век и до 70 години, околу 80% губат барем дел од косата. Машкиот хормон тестостерон во ова игра клучна улога, како и генетиката. Тиа заедно предизвикуваат “собирање” на коренот на влакната, што води до ќелавост.

Научниците од Универзитетот во Пнсилванија направиле анализа кои гени се активираат во моментот кога почнува губењето на косата и утврдиле дека нивото на протеин наречен простагландин, зголемена во фоликулата на влакната на деловите од главата погодени од губењето на косата.

Лидерот на истражувањето Џорџ Котсарелис изјавил дека истражувањето во основа е прикажало дека простагландинот е зголемен на голите делови од главата како и тоа дека го блокира растот на косата. “Со тоа ја идентификува целната терапија на ќелавоста кај мажите”, заклучил Котсарелис.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort - Korsan taksi -

https://finandearth.com/