Јадете моркови и живејте долго!

9 февруари, 20120
2

Медицината веќе долго време советува дека она овошје и зеленчук со портокалова боја драстично го намалуваат ризикот од болести на срцето, очите, малигни болести, пореметување на метаболизмот и многу други. Причината за тоа се должи на супстанцијата наречена алфа-каротин, кој од своја страна претставува моќен антиоксиданс со силно антикарценогено својство. Истражувањето траело цели 18 години во кое учествувале 15 000 мажи и жени на различна возраст. Крајните резултати покажуваат дека ризикот да умрете од болести на срцето или карцином се намалува за цели 40%.Затоа јадете се што е портокалово. Дури и да не сте љубител на моркови и тиква на пример.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber