Каде живеат најдепресивните млади лица?!

17 февруари, 20120
n857

Тинејџерите во Русија се четри пати подепресивни од нивните врсници во остатокот од светот, покажаа резултатите од истражувањето на Меѓународниот фонд за деца и млади при Обединетите нации.

Околу 20% од руските тинејџери имаат сериозно нарушување и тенденција кон депресија, се наведува во истражувањето кое било спроведено од страна на УНИЦЕФ.

Според податоците процентот  на депресија кај младите во Русија е многу поголем отколку во повеќето западно европски земји, каде ова нарушување ги погодува околу 5% од младите луѓе.

Симптомите на депресија се и од употребата на дрога и алкохол, кои значајно допринесуваат за проблемите со менталното здравје кај Русите.

Исто така и стапката на самоубиства расте, па на 100.000 лица се убиваат 30,5, а тоа е многу пвеќе од светкиот просек.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber