Карикатурата како поим

9 февруари, 20120
group_office_caricatures

Карикатурата го покажува остриот поглед на социјалните, политичките, општите и дури приватните прашања. Карикатурата е создадена во барокниот период во цртачка форма, а поради техниките на печатење развиени во 19-тиот век е прикажана во општа форма на изразување која е позната како уметнички медиум. Често, постои текст со објаснување, додаден краток дијалог или серија на цртани филмови подолу во хронолошки ред кои ја раскажуваат приказната или текот на настаните. Од 1985 година постои глобалната асоцијација FECO (Федерација на карикатуристички организации) и организацијата се залага за секој цртан филм да биде претставен бесплатно за светот, без оглед на тоа дали се политички, верски или забавни содржините.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber