Класичната музика и дела не прават попаметни

23 јануари, 20120
z

Големите дела на легендарниот Моцарт имаат позитивен ефект врз организмот и можат да ги активираат умствените способнисти. Мноштво анализи од страна на медицината и психологијата спроведени во различни држави докажуваат дека творештвото на австрискиот композитор ја подобрува состојбата на луѓето заболени од тешката болест Алцхајмер и истовремено се намалуваат епилептичните напади.

Ползата од музиката на Моцарт се докажува и од традиционалните IQ тестови – после десет минутно слушање коефициентот на интелигенција се зголемува со околу 8-10 единици, тврдат експертите.

Освен тоа, тие додаваат дека делата на големиот композитор имаат еднакво позитивен ефект како врз љубителите на класичната музика, така и врз оние на кои не им се допаѓа.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber