Кои се 10-те најбогати американски претседатели?!

31 јануари, 20120
j6g78

Џорџ Вашингтон се најде на чело на листата на десет најбогати американски претседатели во изборот на списанието Форбс.

Богатството  на првиот американски претседател било резултат на неговата способност за бизнис, но и наследството и богатата сопруга.

Вашингтон поседувал 60.000 хектари земја и 300 робови. Неговиот имот по денешните вредности би изнесувал околу половина милијарда долари.

На второто  место се најде Херберт Хувер, за кого Форбс наведува дека бил последниот бизнисмен на чело на државата. Со оглед на тоа дека за време на неговиот мандат избувнува големата депресија, 30-тиот американски претседател е добар пример зошто деловните луѓе не треба да се бираат за претседатели.

На треттото место се наоѓа Томас Џеферсон, а на четврто Џон Ф. Кенеди чие богатство всушност припаѓало на неговиот татко Џозеф П. Кенеди.

Потоа селдуваат, Ендру Џексон, Теодор Рузвелт, Закари Тејлор, Френклин Д. Рузвелт, Линдон Џонсон и Џејмс Медисон.

Што се однесува пак за актуелниот претседател на САД, Барак Обама се истакнува дека тој „тежи“ околу десет милиони долари, што е недоволно за да се најде на оваа листа.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma