Ленено масло за слабеење, здравје и убавина

30 март, 20120
z

Маслото добиено од ленено семе содржи масни киселини омега 3, омега 6 и омега 9. Организмот има голема потреба од овие киселини, бидејќи не може да ги синтетизира сам. Омега 3 учествува во подобрувањето на липидните процеси на размена во телото. Оваа киселина се среќава само во рибиното масло и лененото масло.

Лененото масло содржи голема количина витамини и незаситени масни киселини. Помага при лечење и профилакса на болести како диабет, инсулт, рак, астма, срцеви болести, дигестивни и др. Го подобрува видот, работата на ЦНС и е добро средство против киселини и глисти. По време на бременост има позитивно влијание врз развојот на плодот.

Мозочните клетки се состојат 60% од маснотии па затоа при дефицит од масти мозокот започнува да гладува. Лененото масло го заситува организмот со полезни масти па истовремено со тоа се бори и со излишните килограми.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Korsan taksi -

https://finandearth.com/