Лувр повторно најпосетуван музеј во светот!

3 јануари, 20120
luvr-498

Парискиот музеј Лувр ја „зацементира“ својата позиција како најпосетуван музеј во светот со рекордни 8,8 милиони посетители за минатата година.

Музејот забележал пораст на посетите за 5% од тригодишната бројка која се движеше околу 8,5 милиони посетители годишно.

Од Лувр, изјавиле дека најбројни биле американските посетители, но имало и голем број посетители од други земји. Највеќе имало од САД, Бразил, Италија, Австралија и Кина.

Британскиот весник „Арт“ наодмана овјавил дека втор најпосетуван музеј е британскиот со 5,8 милиони годишно, а потоа њујоршкиот Метрополитен со 5,2 милиони.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber