Мајчината љубов штити од хронични болести

5 февруари, 20120
b

Не е глупост советот на лекарите – мајките да ги држат бебињата блиску до себе, за да ја чувствуваат топлината на телото, заштитата и љубовта на родителите. После извесно време пораснатото човече ќе биде заштитено од редица болести, пише „Дејли Мејл“.

Нежната грижа на мајките за нивните бебиња ги штитат во покасна етапа од животот од такви сериозни болести како диабет и инфаркт тврдат експерти од Бостонскиот универзитет.

Во спроведениот експеримент луѓето кои како бебиња страдале од недоволно внимание покасно во животот биле склони да развијат болести како висок крвен притисок, висок холестерол и зголемена телесна тежина. Ова се должи на запечатениот во минатото стрес кој организмот под една или друга форма го запаметил.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma