Мед и цимет за спречување на иритација

24 јануари, 20120
Honey pot and dipper.

Иритацијата на кожата е чест дерматолошки проблем. Иритацијата предизвикува црвенило и чешање, а може да резултира и со осип. За да ја спречите иритацијата во домашни услови најдобро е да користите мед и цимет кои содржат смирувачки и антисептички својства.

Прв чекор: Истуширајте се со млака вода и антибактериски сапун. Избегнувајте триење на кожата за да спречите иритација. Избришете ја кожаа со чист пешкир.

Втор чекор: Ставете три лажици мед и две лажици цимет во прав во сад и промешајте ги состојките.

Трет чекор: Нанесете од смесата врз надразнетите делови на кожата. Нежно масирате ја смесата со кружни движења се додека не се исуши. Потоа оставете ја да делува 5 минути.

Четврт чекор: Озмијте ја кожата со вода и антибактериски сапун, па нежно исушете ја со пешкир.

Повторувајте ја постапката минимум еднаш неделно, па по неколку недели ќе забележите видно подобрување на кожата.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma