Видео: Најстариот град на светот!

23 јануари, 20120
5tefvg34

Покрај тоа што е најстар, градот Ерихон е и најнискиот град во светот, бидејќи се наоѓа на надморска висина од 258 метри под морското ниво.

Најстариот континуирано населен град припаѓа на територијата на Палестина, изграден околу реката Јордан и тоа 9000 години ред Христа.

Со археолошките ископувања откриени се преку 20 населби, а најстарата датира околу 9000 години пред Христа. Овој град се споменува и во Стариот и во Новиот завет. Денеска во овој град живеат околу 20.000 луѓе.

Овој град н из историјата неколкупати бил рушен и повторно обновуван.

Погледнете ја кратката репортажа за најстариот град:

httpv://www.youtube.com/watch?v=zlADUFdRHW4

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber