Медицинско чудо: Раздвоени сијамски близнаци во седумчасовна операција!

22 декември, 20120
bliznaci

Неверојатната рендгенска снимка на сијамските близначки Алисон Џун и Амелија Ли Такер од Њујорк покажува колку била комплицирана операцијата на поделба која била спроведена во месец ноември.

devojcinja.jpg500

Сложената интервенција траела седум часа, а учествувале 40 членови на медицинскиот персонал.

Девојчињата Алисон Џун и Амелија Ли имале само девет месеци, кога биле подложени на операција на одвојување на градните и абдоминалните делови.

rendgen

Хирургот д-р Холи Хедрик, вели дека Алисон Ли е помала но посилна, додека Амелија е повеќе напредна, но се уште се наоѓа на одделот за интензивна нега.

Девојчињата биле споени во долниот дел на градите и стомакот, а имале заеднички граден кош, дијафрагма, црн дроб и срцева кеса .

Операцијата испаднала подобро отколку што се очекувало, а лекарите се надеваат дека девојчињата ќе живеат долго и здраво.

doktori

Кога Шели Такер забременила по втор пат, ултразвукот од 20-тата недела од бременоста ги покажал првите знаци дека нешто не е во ред.

Шели Такер на својот блог напишала:

„Грег и јас сме во целосен шок.”

За среќа пристигнала причина за прослава. Само неколку часа по успешната операција, Шели напишала:

„Денес е ден за прослава, ден кога треба да бидеме благодарни што овој товар ни е отстранет од душата.”

Брачната двојка Такер го има постариот син, Овен.

Сијамските  близнаци се раѓаат за секои 50 до 60 илјади раѓања, а повеќето се мртвородени.

Околу три четвртини од споените близнаци се девојчиња. Шансите за успешна поделба и закрепнување се поголеми доколку овие близнаци имаат одделни органи.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=rcmNm08Z5lQ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber